31. ožujka 2017.
NOVOSTI

Kako se boriti protiv proljetnog umora?

Kako se boriti protiv proljetnog umora?

Nakon duge i teške zime, napokon je došlo toplije vrijeme. Ljepše vrijeme u nama bi trebalo probuditi pozitivne osjećaje. Većina nas se osjeća fizički i psihički bolje, no dolazak dužih dana uzrokoje i umor. Mnogi početkom proljeća počinju imati probleme povezane s umorom, manjkom koncetracije i povećanom potrebom za snom.

Ovi problemi mogu smanjiti sposobnost za izvršavanje dnevnih zadataka. Vrlo lako postajemo iscrpljeni. Riječ je zapravo o sindromu proljetnog umora. Proljetni umor je uzrokovan smanjenjem imunološke obrambene snage organizma.

Sindrom nije znak neke bolesti, to je prirodni proces koji se događa kod velikog broja ljudi. Kod nekih ljudi se javlja u jačoj mjeri, a kod nekih u slabijoj mjeri.

Proljetni umor je najčešća vrsta umora na koju se žali stanovništvo općenito. Češće se ipak javlja kod osoba preosjetljivih na vremenske promjene zbog smanjene sposobnosti organizma na prilagodbu, osobito na ciklonalna strujanja s niskim atmosferskim tlakom i južnim vjetrovima. Također se na ovaj oblik umora više žale žene nego muškarci.

Prema procjenama stručnjaka svaka druga osoba na svijetu pati od sindroma proljetnog umora.

Nedostatak vitamina C i nedovoljno brza adaptacija organizma na nove meteorološke prilike dovode do ovog oblika umora. Dug zimski period nerijetko je povezan s jednoličnom prehranom koja dovodi do smanjenja ili potpunog iscrpljenja zaliha vitamina C u našem organizmu.

Ključno je istaknuti kako je prvi iskorak kojim si sami možemo pomoći u izlasku iz ovog stanja je promjena prehrambenih navika. Većom potrošnjom namirnica koje sadrže velike količine vitamina C doprinijet ćemo bržem svladavanju simptoma proljetnog umora. Učinkovitost unosa vitamina C biti će znatno smanjena ako uz taj vitamin ne konzumiramo željezo jer ono pomaže u njegovoj apsorpciji.

Moguće je i poboljšati imunološki sustav uzimanjem dodataka prehrani. Stručnjaci preporučuju dodatan unos vitamina i minerala kao dodatka prehrani. Uputno je unositi vitamin E, koji osim što poboljšava imunološki sustav, pospješuje rad cirkulacije.

Preporuča se uzimanje lecitina, tvari koja učinkovito doprinosi smanjenju simptoma poljetnog umora. Lecitin je bogat izvor vitamina B. Vrlo pozitivno djeluje na raspoloženje i može pomoć u rješavanju stresa.

Vrlo je važno prije odabira preparata savjetovati se sa svojim liječnikom ili farmaceutom. Oni će kod preporuke dodataka voditi brigu o stanju, dobi, primjenama drugih terapija i puno više. Potrebno je pridržavati se uputa proizvođača i ne uzimati veće doze vitaminsko-mineralnih preparata od onih koje je proizvođač u uputi stvarno naveo.

Umor može biti uzrokovan popodnevnim spavanjem jer remeti ritam spavanja. Nerijetko se zbog popodnevnog drijemanja ne može zaspati po noći.

Kako bi se moglo zaspati po noći, treba izbjegavati hranu s visokim glikemijskim indeksom u sastojcima ručka kao i alkoholna pića. Također se treba držati uobičajene rutine spavanja te ići u krevet i ustajati se u isto vrijeme. Korisno je izbjegavati naporne ili stresne aktivnosti prije odlaska na spavanje.

Pridržavajući se ovih jednostavnih savjeta, pomoći ćemo vlastitom organizmu da se što bezbolnije odupre proljetnom umoru, neželjenom pratitelju svakog proljeća.

Trebalo bi voditi brigu o hidrataciji. Savjetuje se uzimanje najmanje 1,5 l vode dnevno koja pomaže u regulaciji probave, ali i smanjuje osjećaj umora.

Boravak izvan zatvorenog prostora poboljšava raspoloženje i smanjuje pospanost. Vanjska svjetlost pozitivno djeluje na čovjekove osjećaje. Provodivši vrijeme vani smanjiti ćemo stvaranje hormona melatonina koji je odgovoran za našu pospanost i tromost.

Kako bismo mogli uistinu uživati u proljeću, tako bi se trebali pridržavati ovih savjeta. Na taj način ćemo moći uživati u ovom dobu godine.

M.C.